Słownik SAKWY

Poniżej prezentujemy Sakwowy Słownik, przeznaczony do użycia dla kuców i innych ciućmierzów! Chcesz wiedzieć o czym rozmawiają starsi, klubowi koledzy? Tu znajdziesz odpowiedź!

Praca zbiorowa.


 

Akwalung – kutafalk z przymocowanymi doń dwoma bulbulatorami za pomocą parcianej plecionki lub rzemienia. Może być przydatnym elementem wyposażenia ekspedycji  „Vedra z Tatránskich Pleš”. 

10629643_496757990463082_6818039201268891008_n

Fundacja Wspierania Alkopinizmu

Alkopinizm – droga życiowa polegająca na walce człowieka ze własnymi słabościami, pozwala przekraczać granice, o których nawet się fizjologom nie śniło. Walka ta najczęściej jest nierówna i z góry skazana na porażkę.

Boczań – zmora każdego alkopinisty, to tam czyha na niego brukwa. Bywa również dodawany do jajówy.

BrandysoPolus – gospodarz w zajeździe na Sokolymnos, prowadzi również płatną przystań dla rydwanów.

Brukiew – zwyczajowe określenie kuca dotkniętego brukwą. Genezą tego określenia jest uderzające podobieństwo z pewną rośliną, zarówno w wyglądzie jak i zachowaniu. Powszechnie używane zwroty: zasadzić brukiew, dorodna brukiew, nieuleczalny brukwiarz.

Brukwa –  określnie stanu w jakim znajduje się brukiew. Powoduje ją wiele czynników, od środków chemicznych, przez wyrypy, a skończywszy na chorobie wrodzonej.

nielepice

Aiguille de Nuellepic

Brzodellar – łestowy rejon, na którym znajdziemy kilkadziesiąt sektorów, oraz długie, kilkumetrowe ciągowe drogi po fakach w połogu; autorem większości dróg jest słynny Jacques de Trzemrzall’e. To tutaj w warunkach laboratoryjnych udało się stworzyć pierwsze ciągowe drogi jednego ruchu, a także kruche podmokłe dziadostwo uczynić sektorem klasy światowej. Nieopodal znajdziemy również masyw Aiguille de Nuellepic, gdzie możemy się zmierzyć z dwunasto wyciągowym klasykiem – Route de Croix.

Bulbulator – karafka na kompot sporządzona z niedźwiedziego żołądka, noszona w tornistrze.

Cerata

Cerata

Cerata – wiatrówka sportowa z gumolitu lub innej nieprzepuszczalnej sztucznej substancyji; popularna w krajach byłego Związku Radzieckiego i w SAKWie.

Cipior – partner ćwoczka, jest trochę jak taka wredna żona, zwyczajowo przyjęło się że Cipiory są mniejsze i kilka lat młodsze od ćwoczków.

Ciućmierz – pocieszny a zarazem poczciwy stary kuc, który większość rzeczy ogarnia jak płytowy wspinacz przewieszoną kosówkę. Ciućmierze odznaczają się wyjątkową pogodą ducha, a swoją pociesznością wzbudzają zachwyt całego otoczenia. Za każdym razem gdy spostrzeżesz ciućmierza złap się za ekspres i pomyśl trzy życzenia. Szanse że się spełnią są nikłe i stracisz OSa, ale próbować warto.

Ćwoczek – partner cipiora, dominuje wzrostem i masą, jednak z punktu widzenia psychologii społecznej jest pod pantoflem cipiora.

Dieta oreo  – w odróżnieniu od diety paleo nie jemy tu mięsa, a jedynie Milkę Oreo, parówki, zupki chińskie i browary. Racjonalne żywienie, trzy tabliczi Milki Oreo dziennie. W czasie diety Oreo pod żadnym pozorem nie wolno się rozciągać ani trenować w sposób sensowny, gdyż jej dobrodziejstwa zostaną zaprzepaszczone.

Downclimbing – szlachetna dyscyplina hartująca ducha i ciało, jak mawiają Słowacy: „To nie je leženie, to je bitka za život”.

Dupotłucznia – droga określana inaczej jako skrajnie trudno, czyli nie żadne tam VI, ale po prostu granica ludzkich możliwości. Oto opis jednej z takich dróg z dzienniczka Słowackiego Horoleżcy: „Cesta byla priekrásna, pochyle platne svetilý na sloncu. Miro podal mi rochlika i tako se povedal: „to je tvoja dlužka”. Moju pozornosť wzbudzilo ploche istnienie – jediný  hrdzavý borhak. Aku sem rád, že urobil sem ten prechod. To nebolo leženie, to byla bitka za život. A Miro to je nepravý priateľ, sľubujem nebudem juž piť s ním Kofoli.”

Typowy dzik

Typowy dzik

Dzik – mocarny kuc, jego siła pozwala mu rozgniatać bicepsem orzechy włoskie, jest obiektem pożądania kukuryn, jego biceps wzbudza zazdrość u zasuszonych na wiór kuco-chłystków i innych suchoklatesów pospolitych. Należy pamiętać, że z bycia dzikiem można łatwo stać się kupą mięsa.

Falafel – inaczej kutafalk, tudzież pipant skalny, zwany również żandarmem.

Góralski ekspres – dwa karabińczyki połączone z absorberem z oscypka za pomocą parcianych plecionek. Może i jest beznadziejny, ale z racji, że jest góralski – swoje kosztuje.

Jebanieniuteńki – przech*j.

Jebaniuteńki – jebaniutki nad wyraz.

Karabińczyk – stalowy pierścień z zamkiem, niezbędny do asekuracyji powrozem. Element wzbudzający powszechne zainteresowanie wśród Januszy.

Kokosizm – droga wspinaczkowego wojownika, która nakazuje mu poddawanie pod wątpliwość klasy przejść kolegów; taka swego rodzaju kontrola jakości. Ważnym atrybutem wojownika jest suwmiarka, którą sprawdza się poziom oddalenia wspinacza od linii ringów.

Kolumbryna – przeciwieństwo kukuryny.

Kołpaki – góralskie onuce mocowane rzemieniem, zabezpieczające trzewiki przed naleciałościami śniegu.

Konkubina – ni to kolumbryna, ni to kukuryna, nie sposób jej określić, lecz od biedy można żyć z nią w konkubinacie, stąd zresztą wywodzi się to określenie.

Kotłownia – miejsce spoczynku poległych w boju alkopinistów łutowieckich. Zagrożenia obiektywne – lawiny z węgla, Giena, Jaca.

Kuc –  aksjomat; pojęcie podstawowe, niedefiniowalne.

Kucanka – kucolina odkukuryniona, zazwyczaj szpachla, płyty karton-gips, rozmaite mazidła i obcas.

Kucolina – swój kuc, tylko żeńska odmiana.

Kucownik – bojowniczo nastawiony kuc.

Kucwald – zadziorny i rubaszny kuc.

Kukuryna – przeciwieństwo kolumbryny.

kupomiesizm

Kupa mięsa w trakcie uczty

Kupomięsizm – przemożna chęć do stania się zwitkiem mięśni i tłuszczu. Kupomięsizm następuje, gdy owo pragnienie jest nieporównywalnie większe, niż żądza cyfry. Kiedy widzisz że ktoś z twoich znajomym trenuje tylko po to, żeby bezkarnie nażreć się białkiem w proszku, wiedz że to potencjalny Kupomięsiarz. Początkowo udają, że pakują aby zrobić szmatę, później nagle dziwnym trafem okazuje się że są za grubi, aby wstać z krzesła. Kupy mięsa zazwyczaj mają jakieś defekty, zazwyczaj taki kuc jest gruby, brzydki albo łysy, bądź co gorsza wszystko na raz. Klasyczna kupa mięsa jest zawsze najedzona i w dobrym humorze. Aby zostać kupą mięsa poleca się jeść codziennie 1kg kurczaka oraz trzy torciki twarogowe. Codziennie ładować na drągu, jednocześnie pomijając wszelkie inne ćwiczenia. Wraz z czasem Kupy Mięsa zamykają się w sobie, ich plecy garbią się, a barki wysuwają się do przodu, by w przyszłości złączyć się – adepci dążą do uzyskania idealnej formy kuli.

Kutafalk – inaczej wihajster, pałąk, bądź falafel.

Mędralizm – nałogowy odruch sięgania za pazuchę w poszukiwaniu tzw małpuni; ten niewielki artefakt zapewnia alkopiniście siłę tura i psychę kukuczki.

Miro Słowak – podstępny szkodnik sabotujący prace zarządu. Używa forteli i sztuczek, by klubowy budżet wydać na Oreo i jajecznicę na boczaniu.

Pijany Motłoch – każdy wie o co chodzi, przytoczymy tu jednak reklamę pewnej szkoły coachingowej: „Zawsze chciałeś stanowić część pijanego motłochu? Lubisz lać chlor do ryja? Wolisz być „tam i potem”, niż „tu i teraz”? Szkoła degeneracji „Gorsze Jutro” pomoże Ci stracić nadzieję na realizację swych marzeń. Pomożemy Ci odkryć Twoje ograniczenia i zaprzestać wszelkich produktywnych działań, poprzez innowacyjne techniki wizualizacji porażki pod okiem trenera. Z nami osiągniesz dno! Prowadzimy sekcje upadlania się dla początkujących oraz indywidualne zajęcia z regresu osobistego dla zaawansowanych. Pamiętaj, daj z siebie minimum!” 

Powróz – nylonowy kabel odziany w parcianą plecionkę, służy do asekuracyji bądź holowania rydwanów.

Regres osobisty – skutek uboczny uprawiania Alkopinizmu. Alkohol negatywnie wpływa na formę wspinaczkową, natomiast aktywność fizyczna zazwyczaj osłabia umiejętność picia. Te dwie aktywności uzupełniają się jak jing i jang, powodując ogólny regres i degenerację społeczną.

Rutabaga – kuc w stanie brukwy, w nordyckiej oprawie.

Skurwolamid – lek dla alpinistów i taterników, już dwie pigułki pozwalają w domowych warunkach osiągnąć stan brukwy wraz z towarzyszącymi przymiotami, jak zmęczenie ogólne, obolałe nogi, jadowity smród, bród i ubustwo. Lek wymyślony z myślą o ludziach gór, którzy nie zawsze mają czas w sposób naturalny osiągnąć swój ulubiony stan ciała i ducha.

Sokolymnos – grecka wyspa na akwenie wielkiego Będkos, mekka wielbicieli skał swoją pochyłością nie zbliżonych nawet do pionu.

Suchokletes – osoba antagonistyczna do kupomięsiarza, przykładem takiej postaci jest legendarny Ciućmierz Maciejka. Często zdarza się że suchoklatesi mają nie lada osiągnięcia w skalnej wspinaczce, warto jednak pamiętać że tak na prawdę to jest oszustwo, słabość i niska masa. To się nie liczy.

Szelki – parciane homonto zakładane brukwiarzom do ich rytualnych obrzędów, polegających na podejmowaniu zbędnego ryzyka.

Tentegować – rodzaj czynności dotyczącej wichajstra; przykład: „wytenteguj mi tu kucu falafela bo zerwę bubulator z akwalungu w tym labiryncie kutafalków”.

Torcik twarogowy – tłusty twaróg podany z dużą ilością słodzonych przetworów (również mięsnych), podawany jako przystawka do jajecznicy na boczku.

Wojsowani tuż przed wywojsowaniem

Wojsowani tuż przed wywojsowaniem

Wojsizm – akt wojsowania. Ofiarę procesu wojsowania zwie się wojsowanym, a oprawcę wojsą, tudzież bandytą. Zjawisko polega na dotkliwym wystawieniu, oszukaniu bądź też zniszczeniu życia wojsowanemu przez oprawcę, który jednocześnie uważa że nic się nie stało, nie ma wyrzutów sumienia i ogólnie ma się świetnie, odczuwa komfort i opływa w dostatek. Proces wojsowania nie jest prosty i w niniejszym opracowaniu zostanie objaśniony na przykładzie: Zespół wspinaczy wyrusza na długą i wyczerpującą wspinaczkę, uprzednio umawiają się z kolegą, że ten odbierze ich nocą z głębokiej Słowacji. Wyczerpani wspinacze docierają w nocy na umówione miejsce, natomiast kolegi odbierającego nie dość że nie ma, to jeszcze nie zamierza się w następnych godzinach pojawić. W ten sposób ze zrównoważonego układu kolega-kolega, przechodzimy w stan wojsowani-wojsa. W wyniku tej reakcji następuje uwolnienie dużej ilości negatywnej energii, koledzy z zasadami mają pH, bo jest kwas, i wiązania koleżeńskie ulegają rozpadowi.

Posted in Klubowicze.