Północny Filar Szchary

Przejścia górskie i sportowe w 2016 roku

Po raz kolejny przypadło mi podsumowanie klubowych przejść z całego roku. Z przyjemnością mogę stwierdzić, że był to dla nas kolejny bardzo udany rok. Ba, nawet przełomowy!   Zauważyć można stopniowy rozwój, od wspinaczki sportowej, przez letnią i zimową działalność tatrzańską po wspinaczki w górach typu alpejskiego.

W kwestii wspinania sportowego najbardziej cieszy ilość nowych osób systematycznie podnoszących swój poziom. Wielu z nich to członkowie klubowej sekcji wspinaczkowej z poprzedniej zimy, wyrazy uznania należą się więc Karolinie Ośce i Mateuszowi Kądziołce, którzy tę sekcje prowadzili.

Podobnie w przypadku letniego wspinania w Tatrach. Sporo osób w tym roku zaczynało dopiero przygodę z tatrzańskim wspinaniem, a już śmiało atakowało wymagające siódemkowe klasyki. Chodzone drogi były różnorodne, zarówno trudne drogi o charakterze sportowym, jak i bardziej wymagające orientacyjnie i asekuracyjnie wspinaczki .  Były też świetne przejścia graniowe, sama grań Moka miała dwa jednodniowe przejścia, w tym jedno solowe. Pisząc o Tatrach nie sposób nie wspomnieć o pierwszych kobiecych przejściach legendarnego Filara Kazalnicy oraz Wariantu R na Mnichu.

Fantastyczny sezon mieliśmy również w Alpach i Kaukazie. Nie będzie przesadą, jeśli napiszę że przejścia naszych klubowiczów były jednymi z ciekawszych polskich przejść w tych górach. Jako klub pokonaliśmy wiele długich dróg, o charakterze zarówno górskim jak i sportowym.

Łącznie udało się naliczyć:

  • 93 letnie przejścia dróg wspinaczkowych w Tatrach
  • 4 letnie, długie przejścia graniowe
  • 15 zimowych przejść dróg wspinaczkowych w Tatrach
  • 11 przejść dróg mikstowych (7 w Alpach, 4 na Kaukazie)
  • 17 przejść wielowyciągowych dróg skalnych w różnych europejskich rejonach

Przeglądając wykaz na stronie,  można znaleźć sporo ciekawych przejść.  Są świetne przejścia w górach alpejskich, są super przejścia w Tatrach, na śliskich jurajskich połogach i pomarańczowej skałce w Hiszpanii. Starałem się zebrać jak najwięcej przejść, przeglądając wykaz na stronie jak i pytając różne osoby. Mam nadzieję , że nie pominąłem żadnego przejścia, które warto jest wspomnieć.

 

 

LETNIE PRZEJŚCIA TATRZAŃSKIE:

Poniżej wykres przedstawiający ile dróg w jakich trudnościach zrobiliśmy latem w Tatrach :

wykres

DOLINA PIĘCIU STAWÓW POLSKICH:

ZAMARŁA TURNIA

Jargiłło Paćkowski VI+

  • Dominik Cyran, Kamil Sałaś

Zacięcie Komarnickich V+

  • Dorota Wacławczyk, Adam Wojsa

Festiwal Granitu V

  • Marcin Gromczakiewicz, Anka Guła
  • Łukasz Stempek, Tomek Rodzynkiewicz

Motyka V

  • Adam Wojsa, Dorota Wacławczyk
  • Dominik Cyran, Kamil Sałaś

Lewi Wrześniacy IV+

  • Kasia Cieślak, Radek Popek
  • Marcin Kotarba, Dymitr Toniarz

Prawy Heinrich VII-

  • Anka Guła, Piotr Pietrzyk

DOLINA GĄSIENICOWA

KOŚCIELEC I ZADNI KOŚCIELEC:

Sprężyna VI+

  • Wojciech Stanek, Marcin Gromczakiewicz
  • Dominik Cyran, Kasia Hromek

Patrzykont V

  • Łukasz Stempek, Krzysztof Nowakowski

WHP 100 IV

  • Wojtek Stanek, Łukasz Stempek
  • Marcin Kotarba, Dymitr Toniarz

Grań Kościelców III

  • Konrad Bąk, Artur Sosnal

Lobby Instruktorskie VII

  • Anka Guła, Tereska Kowal

SKRAJNY GRANAT:

Środkowe Żebro V-

  • Marcin Kotarba, Dymitr Toniarz

DOLINA RYBIEGO POTOKU:

MNICH:

Rokokowa Rokota IX

  • Karolina Ośka, Kamil Żmija

Wariant R IX-

  • Michał Czech, Kuba Kokowski
  • Karolina Ośka, Gosia Grabska

Luftwaffe VIII+

  • Michał Czech, Kuba Kokowski

American Beauty VIII+

  • Marcin Kowalik, Łukasz Harazin
  • Tomasz Ługowski, Jacek Kaczanowski (AF na ostatnim wyciągu)

Folwark Montano VIII+

  • Michał Czech, Kuba Kokowski
  • Marcin Kowalik, Łukasz Harazin
  • Gabryś Korbiel, Anka Guła

Wachowicz + Wariant R + Wariant Nyki VIII

  • Michał Czech, Karolina Ośka

Kant Hakowy VII

  • Anka Guła, Wojciech Stanek
  • Wojtek Anzel, Karol Legaszewski
  • Marcin Kowalik, Łukasz Harazin

Lewe Kombinacje VII

  • Dominik Cyran, Kuba Ciechański

Seven Up VII

  • Gabryś Korbiel, Anka Guła
  • Adam Wojsa, Wojtek Anzel (A0)

Międzykancie VII

  • Jakub Kokowski, Jacek Kaczanowski
  • Anka Guła, Przemek Patelka

Andromeda VII, Mnich

  • Michał Czech
  • Gabryś Korbiel

Droga Fereńskiego VII

  • Gabryś Korbiel
  • Kuba Kokowski

Hobrzański+Kosiński VII

  • Wojtek Anzel, Karol Legaszewski

Sprężyna VII-

  • Dominik Cyran, Wojtek Stanek
  • Wojtek Anzel, Wojtek Taranowski
  • Marcin Gromczakiewicz, Tomasz Rodzynkiewicz
  • Marco Schwidergall, Łukasz Stempek

Rysa Hobrzańskiego VII-

  • Marcin Gromczakiewicz, Tomek Rodzynkiewicz

Wacław Spituje VII-

  • Marcin Gromczakiewicz, Wojciech Stanek, Tomek Rodzynkiewicz
  • Anka Guła, Piotrek Pietrzyk

Międzymiastowa VI+

  • Adam Wojsa, Wojciech Stanek
  • Łukasz Stempek, Tomek Głuszak (A0)
  • Anka Guła, Piotrek Pietrzyk

Kant Klasyczny VI-, Mnich

  • Łukasz Stempek, Tomek Głuszak

Droga Orłowskiego V

  • Piotrek Pietrzyk, Gabryś Korbiel

KAZALNICA MIĘGUSZOWIECKA

Filar Kazalnicy IX+

  • Karolina Ośka, Gosia Grabska

Wędrówka Dusz IX+

  • Karolina Ośka, Adam Karpierz

Piękny Umysł VII+

  • Michał Czech, Kuba Kokowski (8h 30min)

CZOŁÓWKA MSW:

Grey Stone VII

  • Marcin Kowalik, Łukasz Harazin

KOPA SPADOWA:

Pachniesz Brzoskwinią VII-, Kopa Spadowa

  • Wojtek Anzel, Cezary Klus
  • Sabina Franczyk, Bruno Józefczyk

GRANIE:

Grań Żabiego Konia III

  • Marcin Gromczakiewicz, Gabryś Korbiel
  • Wojtek Stanek, Łukasz Stempek

Grań Mięguszy IV

  • Marcin Kotarba, Dymitr Toniarz

DOLINA MIĘGUSZOWIECKA

GALERIA OSTERWY:

Via AliNina VII

  • Marcin Kowalik, Łukasz Harazin

Dieska VII-

  • Marcin Kowalik, Łukasz Harazin

WOŁOWA TURNIA:

Eštok – Janiga VI+/VII-

  • Wojtek Stanek, Marcin Gromczakiewicz

Puškášova cesta VI+

  • Marcin Gromczakiewicz, Tomasz Ługowski
  • Adam Wojsa, Kuba Cowasto-Sekulski

Štáflovka V

  • Marcin Gromczakiewicz, Jacek Kaczanowski

Płd Żebro Wołowej Turni III

  • Marcin Gromczakiewicz, Adam Wojsa
  • Piotrek Pietrzyk, Michał Niewdana

SZARPANE TURNIE:

Puškášova cesta VI+

  • Marcin Gromczakiewicz, Adam Wojsa
  • Wojtek Anzel, Łukasz Iwon

Plškova cesta, VI

  • Wojtek Anzel, Łukasz Iwon
  • Sabina Franczyk, Bruno Józefczyk
  • Marcin Gromczakiewicz, Adam Wojsa
  • Karol Legaszewski, Wojtek Taranowski

Południowo-wschodnia grań Wysokiej III

  • Sabina Franczyk, Bruno Józefczyk

DOLINA BATYŻOWIECKA:

Cihulov Pilier V+, Batyżowiecki Szczyt

  • Marcin Gromczakiewicz, Adam Wojsa
  • Dominik Cyran, Kasia Hromek

Droga Kutty IV+, Batyżowiecki Szczyt

  • Piotrek Pietrzyk, Anka Guła

DOLINA JASTRZĘBIA:

Šádek-Zlatník VI-, Kołowy Szczyt

  • Marcin Gromczakiewicz, Kuba Cowasto-Sekulski

DOLINA PIĘCIU STAWÓW SPISKICH:

ŁOMNICA:

Patagońskie lato VIII- (bez ost. wyciagu), Łomnica

  • Kuba Kokowski, Michał Górecki

Hokejka VII-

  • Wojtek Anzel, Radek Stawiarski

Stanisławski V

  • Marcin Gromczakiewicz, Adam Wojsa
  • Piotrek Pietrzyk, Kuba Namysłowski

DOLINA ŁOMNICKA:

KIEŻMARSKI SZCZYT:

Płyty Pochyłego+Total Free Jazz, VIII-, Kieżmarski Szczyt

  • Kuba Kokowski, Michał Górecki, Wojtek Szulc

Wielkie Zacięcie VI+

  • Marcin Gromczakiewicz, Adam Wojsa

DOLINA STAROLEŚNA:

Motyka V, Mały Lodowy Szczyt

  • Sabina Franczyk, Kamil Woźniak

DOLINA BIAŁEJ WODY:

GALERIA GANKOWA:

Filar Centralny VII

  • Wojtek Stanek, Cezary Klus

Orłowski VI

  • Wojtek Anzel, Piotr Boryło

MŁYNARCZYK:

Szewska Pasja VII+, Młynarczyk

  • Michał Czech (A0), Anka Guła (lotna)

ZIMOWE PRZEJŚCIA TATRZAŃSKIE:

Sprężyna 7+, Kocioł Kazalnicy (bez ostatniego wyciągu)

  • Wadim Jabłoński, Damian Bielecki

Starek-Uchmański 7/7+, Czołówka MSW

  • Wadim Jabłoński, Damian Bielecki (AF)

Szare Zacięcie 7/7+, Czołówka MSW

  • Wadim Jabłoński, Kuba Kokowski (AF)

Motyka (V, WI3+),  Łomnica

  • Wadim Jabłoński, Kuba Kokowski
  • Wojtek Anzel, Mikołaj Pudo

Rysa Strzelskiego 5+, Próg Mnichowy

  • Kuba Kokowski, Michał Czech

Direttissima MSW 5

  • Kuba Kokowski, Wojtek Anzel

Jagiełło – Roj 5, Kazalnica Cubryńska

  • Michał Czech, Wojtek Szulc

Korosadowicz 5, Kazalnica

  • Kuba Kokowski, Łukasz Stempek

Droga Niemca 5, Kocioł Kościelcowy

  • Dominik Cyran, Konrad Bąk

Żebro Rzepeckich + Żleb Dredge’a 4+, Skrajny Granat

  • Dominik Cyran, Michał Czech

Wesołej Zabawy 4+, Próg Mnichowy

  • Kuba Kokowski, Kuba Ciechański
  • Sabina Franczyk, Bruno Józefczyk

Droga Tetmajera 3, Staroleśny Szczyt

  • Marcin Gromczakiewicz, Gabryś Korbiel, Wojtek Stanek, Dorota Wacławczyk

Kuluar Kurtyki WI3, Próg Mnichowy

  • Łukasz Stempek, Wojtek Szulc

TATRZAŃSKIE GRANIÓWKI:

GTW – Przełęcz Pod Kopą – Lodowa Przełęcz (III, zespołowe solo, 12h 15min)

  • Marcin Gromczakiewicz, Wojtek Stanek

Grań Hrubego (II, 8h, 2km, zespołowe solo)

  • Wojciech Stanek, Marcin Gromczakiewicz, Łukasz Stempek

Grań Morskiego Oka IV

  • Wadim Jabłoński, Wojtek Anzel
  • Łukasz Stempek

ALPY DROGI MIKSTOWE:

Filar Freney 6c A0, ED, 800m, Mont Blanc, 13h

  • Michał Czech, Kuba Kokowski, Paweł Migas

Filar Gervasuttiego, 6b+,A0, TD+, 800m, Mont Blanc du Tacul, 11h 45min

  • Michał Czech, Kuba Kokowski, Paweł Migas

Filar Frendo , IV AI4 (60°), 1100m, Aiguille du Midi, 5h 30min

  • Michał Czech, Kuba Kokowski

Modica Noury, III, WI5+, 5a, 800m, Mont Blanc du Tacul, 7h 55min

  • Michał Czech, Wojtek Szulc

Matterhorn Granią Lion AD+, IV+

  • Wojtek Stanek, Łukasz Stempek

Crampon Fute, Tour Ronde N Face AD+

  • Michał Czech, Wojtek Szulc

Chere Gully, II WI3+, Triangle du Tacul

  • Michał Czech, Wojtek Szulc

WIELOWYCIĄGOWE DROGI SKALNE:

MASYW MONT BLANC:

Republiqe Bananiere 6c+, 700m,  Aiguille de la République

  • Michał Czech, Kuba Kokowski, Paweł Migas

Fidel Fiasco 6c+, 350m,  Aiguille de Blaitiere

  • Kuba Ciechański, Paweł Migas
  • Michał Czech, Kuba Kokowski

Tout va mal 6c+, 500m,  Aiguille de Roc

  • Michał Czech, Kuba Kokowski

Majorette Tatcher 6c, 180m,  Aiguille de Blaitiere

  • Kuba Ciechański, Paweł Migas

Chloe 6b+, 300m, Tour Rouge

  • Michał Czech, Kuba Kokowski

Deux Goals 7a, 250m,  Aiguille de Blaitiere

  • Michał Czech, Kuba Kokowski

Guy Anne 6a+, 300m, Pointe des Nantillons

  • Kuba Ciechański, Paweł Migas

Children of the moon 6a+, 350m, Aiguille de Roc

  • Kuba Ciechański, Paweł Migas

AUSTRIA:

Ursprung des Lichts 9, 470m, Zinodl, Gesäuse

  • Karolina Ośka, Michał Czech

Grosse Pleite 8, 700m, Dachl, Gesäuse

  • Karolina Ośka, Michał Czech

Blue Night 9-, 250m,  Kabling, Gesäuse

  • Karolina Ośka, Michał Czech

Steinerweg V, Dachstein, Wilder Kaiser

  • Sabina Franczyk, Bruno Józefczyk

PICOS DE EUROPA:

Filar Kantabryjski 8a+, Naranjo de Bulnes

  • Karolina Ośka, Łukasz Dębowski

DOLOMITY:

Filar Południowy IV, Sas de Stria

  • Radek Popek, Agata Polok

Filar Alpini IV, Piramide di Col dei Bòs

  • Radek Popek, Agata Polok

PAKLENICA:

Albatros 7a, Anica Kuk

  • Karolina Ośka, Dominik Cyran

KAUKAZ:

Szchara północnym filarem 5193m 5B

  • Wadim Jabłoński, Damian Bielecki, Mateusz Grobel

Trawers Urali 4273m (4B, 20 godzin)

  • Wadim Jabłoński, Damian Bielecki, Mateusz Grobel

Dumała 4681m (3B, 15 godzin)

  • Wadim Jabłoński, Damian Bielecki, Mateusz Grobel

Gidan 4184m (2B)

  • Wadim Jabłoński, Damian Bielecki, Mateusz Grobel

WSPINACZKA SPORTOWA:

Karolina Ośka:

Fingerfood 10- RP, Frankenjura, Niemcy

Tequila Sunrise 8a OS, Chulilla, Hiszpania

Cold Steal 8a RP, Klinsey, Anglia

Shuffle Town 8a RP, Adlitzgraben, Austria

Befana Magica 8a RP, Buzetski Kanion, Chorwacja

Asia Kapłańska:

Panoramix VI.4+ RP, Dolina Będkowska

Wahadełko VI.4/4+ RP, Dolina Będkowska

Anka Guła:

Metylowe Opary VI.4 RP, Krzemionki

Mateusz Kądziołka:

Chomeini VI.6 RP, Dolina Kluczwody

Przybycie Pawianów VI.6 RP, Dolina Kluczwody

Gloria Victis VI.5+/6 RP, Okiennik Wielki

Gucci VI.5+/6 RP, Dolina Brzoskwinii

Pawiany Czują Się Świetnie VI.5+/6 RP, Dolina Kluczwody

Gabryś Korbiel:

Pobicie Tytanów VI.5+/6 RP, Dolina Bolechowicka

Trwoga Archeologa VI.5+ RP, Dolina Będkowska

Moce Piekielne VI.5+ RP, Okiennik Wielki

Gorący Punkt VI.5+ RP, Mirów

Przybycie Tytanów VI.5+ RP, Dolina Bolechowicka

Michał Czech:

Hipertrofia Treningowa VI.6 RP, Dolina Kluczwody

Pobicie Tytanów VI.5+/6 RP, Dolina Bolechowicka

Trwoga Archeologa VI.5+ RP, Dolina Będkowska

Nagły Atak Murarza VI.5/5+ RP, Dolina Będkowska

Odlot Małpy VI.5 RP, Dolina Prądnika

Kuba Kokowski:

Płomień i Bat VI.5+ RP, Zakrzówek

Galapagos VI.5/5+ RP, Zakrzówek

Kuba Ciechański:

Wawrzynator VI.5+ RP, Tyniec

Lewarnica VI.5 RP, Tyniec

Marcin Kowalik:

Galapagos VI.5/5+ RP, Zakrzówek

Opublikowano w Góry, Pozostałe, Wspinanie sportowe | , , , .