Pomoc techniczna i FAQ


FAQ dla kandydatów i klubowiczów

Członkostwo:

 
Q: Czy muszę się wspinać, aby dołączyć do SAKWY?

A: Oczywiście, że nie! Jeżeli masz ochotę zacząć przygodę ze wspinaniem, śmiało dołącz do nas – poznasz ludzi, którzy chętnie wprowadzą Cię w tajniki pionowego świata. Łączymy wszystkich miłośników gór. Nasi członkowie mają szerokie zainteresowania, zaczynając od wspinaczki sportowej, przez bouldering, wspinaczkę klasyczną letnią i zimową, mniej lub bardziej zaawansowaną turystykę górską, na drytoolingu i skitouringu kończąc. Natomiast pewne jest to że, mimo iż wcześniej się nie wspinałeś/łaś i tak prędzej czy później zaczniesz.

 
Q: W jaki sposób dołączyć do SAKWy?

A: Przyjść na spotkanie klubowe i poznać naszych klubowiczów. :) Jeżeli zdecydujesz się dołączyć do nas formalnie, aby korzystać ze wszystkich profitów, zarejestruj się na stronie internetowej przez formularz Rekrutacja. Następnie wykonujesz przelew w kwocie 30 zł o tytule „skladka czlonkowska – imie nazwisko”, na podane na stronie konto. Szczegółowe informacje powinny również dotrzeć do Ciebie na maila. Po zaksięgowaniu wpłaty otrzymasz maila z danymi do logowania. Czasami nasz system szwankuje, więc jeżeli po dłuższym czasie od wpłaty nie otrzymasz żadnej wiadomości napisz po prostu do nas maila na kontakt@sakwa.agh.edu.pl z prośbą o przekazanie danych dostępowych. Witamy w gronie sakwowiczów! :)

 
Q: Co daje członkostwo?

A: Wstępując w nasze szeregi zyskujesz szereg korzyści. Nasi członkowie mogą m.in.:
– korzystać z wypożyczalni sprzętu (sprzęt wspinaczkowy, zimowy i ABC lawinowe),
– cieszyć się ze zniżek w sklepach sportowych oraz na ściankach wspinaczkowych,
– brać udział w dofinansowywanych klubowych wyjazdach i szkoleniach.

 
Q: Co daje legitymacja klubu zrzeszonego w PZA?

A: Legitymacja PZA uprawnia do prowadzenia legalnej działalności wspinaczkowej w Tatrach Słowackich i innych górach świata, stanowi podstawę uzyskania zniżek w bazach noclegowych PZA jak i wielu schroniskach, gdzie honorowane są zniżki Klubów Wysokogórskich zrzeszonych w UIAA. Członkostwo w PZA pozwala również na wykupienie ubezpieczenia PZU-PZA „Bezpieczny powrót” z rabatem. Szczegóły dotyczące członkowstwa zwyczajnego znajdziesz tutaj.

 
Q: Ile kosztuje składka członkowska?

A: Cena dla Członka Kandydata (członkostwo podstawowe) wynosi 30 zł, zaś dla Członka Zwyczajnego (PZA) 50 zł.
 

Q: Czy ktoś spoza AGH może być członkiem?

A: Jak najbardziej – członkiem kandydatem może zostać każdy, natomiast aby zostać członkiem zwyczajnym należy spełnić podstawowe wymagania stawiane Członkom Zwyczajnym

 
Q: Gdzie mamy zniżki dla klubowiczów?

A: Aktualnie mamy zniżki w dwóch krakowskich centrach wspinaczkowych: Reni Sport i Avatar oraz w sklepach Alpamayo, E-Pamir, MOKO, Sewel, K2 i Montano. Więcej szczegółów tutaj.

 
Q: Co jeżeli zapłaciłem składkę i nie otrzymałem danych do logowania?

A: Wysłać do nas maila kontakt@sakwa.agh.edu.pl. Rozwiążemy problem.

 

Spotkania klubowe:

Q: Kiedy, gdzie?

A: W (prawie) każdy czwartek o 20 w siedzibie AKŻ przy Reymonta 21A.
Dokładne informacje dostępne są na naszym profilu na facebooku oraz stronie internetowej .
 

Q: Co robimy na spotkaniach?

A: Każde spotkanie zaczyna się prezentacją naszych członków lub zaproszonego gościa , najczęściej związaną ze wspinaczką lub podróżami. Później jesz czas na integrację, wymianę doświadczeń i planowanie kolejnych górskich wypraw. Kalendarium
 

Q: Jakie zasady panują na spotkaniach?

A:  Link do regulaminu.
 

Q: Dlaczego nie wolno na spotkania wnosić szkła?

A: Często butelki się tłuką. Po spotkaniu wszyscy uczestnicy sprzątają siedzibę, wynoszenie kilku worków na śmieci pełnych szkła sprawia problemy. Jest to bardzo ważne, bo w pobliżu nie ma kontenera aby wyrzucić takie śmieci.
 

Q: Czy mogę przychodzić na spotkania nie będąc członkiem?

A: Jak najbardziej, prezentacje czwartkowe są otwarte dla wszystkich. Niektóre wydarzenia przez nas organizowane, takie jak np. szkolenia z technik linowych, treningi, itp. zarezerwowane są dla członków SAKWy.
 

Q: Mam ciekawy pomysł na prezentacje. Co zrobić? Jakie wymagania musi spełniać?

A: Prezentacja powinna trwać 1-1,5h, dobrze aby zawierała ciekawe zdjęcia i filmy z wyprawy. Propozycje prezentacji przesyłajcie na maila, w wiadomości na Facebooku albo osobiście. Możesz także opublikować relacje na naszej stronie internetowej do czego gorąco zachęcamy. ;)
 

Q: Usłyszałeś dziwne niezrozumiałe słowa na naszych spotkaniach? Nie wiesz co to znaczy wywojsować albo kuc?

A: Znajdź w naszym słowniku: slang SAKWY albo tutaj: slang wsinaczkowy
 

 

Działalność klubowa:

 

Q: Jakie wyjazdy organizujemy? Czy trzeba się umawiać samodzielnie na wyjazdy?

A: Rokrocznie SAKWA organizuje kilka wyjazdów i imprez dedykowanych dla wszystkich swoich członków. Poza cotygodniowymi spotkaniami czwartkowymi wydarzeniami, na których nie może Cię zabraknąć są: integracyjne ognisko na zakończenie sezonu wspinaczkowego w Dolinkach Podkrakowskich (październik), wyjazd integracyjny do Doliny Chochołowskiej (listopad), wigilijka (grudzień), zawody wspinaczkowe Boulderpompa (marzec), ognisko na otwarcie sezonu skałkowego (kwiecień), wiosenny meeting wspinaczkowy La Jura Jura w Łutowcu (maj), zgrupowanie Tatrzańskie na Polanie Szałasiska (sierpień/wrzesień). Imprezy cykliczne. Ogromną większość działalności SAKWy stanowią jednak mniejsze wyjazdy organizowane indywidualnie przez naszych członków. Naszych członków prawie codziennie można spotkać na ściankach wspinaczkowych, a przy dobrej pogodzie w skałach, oraz Tatrach i wielu innych górach świata. SAKWA to przede wszystkim niesamowici ludzie, którzy ją tworzą. Okazje do zaplanowania wyjazdu są na spotkaniach czwartkowych i grupie facebookowej Sakwa-klubowicze.
 

Q: Czy jak dołączę do klubu to pojedziemy razem na Mont Blanc?

A: SAKWA nie organizuje wypraw wprowadzających ludzi na konkretne szczyty, od tego są przewodnicy, którzy biorą za to odpowiedzialność. Ciężki trening i wytrwałość w zdobywaniu doświadczenia pozwolą samemu brać udział w takich wyjazdach wraz z innymi członkami klubu.
 

Q: Czy mamy sekcje wspinaczkową?

A: Prowadzimy sekcje wspinaczkową dla początkujących i średniozaawansowanych dwa razy w tygodniu na CW Forteca oraz Reni Sport. Zajęcia prowadzą doświadczeni wspinacze.
 

Q: Jak pożyczać sprzęt?

A: Aby wypożyczyć sprzęt klubowy należy dokonać rezerwacji wypełniając formularz na naszej stronie. Szczegóły na naszej stronie.
 

Wspinaczka:

 

Q: Nie wspinam się, jak zacząć?

A:  Na początku najlepiej odwiedzić w co najmniej 2 osoby ściankę wspinaczkową. Poproście o takie wyjście osobę, która już się wspinała. Jeśli nie mamy takiej możliwości – nic nie szkodzi – na każdej ściance operator pokaże nam podstawowe zasady bezpiecznej asekuracji i wspinaczki. Na każdej ściance można wypożyczyć potrzebny sprzęt. Potem wystarczy regularnie się wspinać pod okiem doświadczonej osoby (najlepiej zapisać się na sekcję wspinaczkową). W dalszej kolejności mogą być wyjazdy w skały, kursy wspinaczkowe i zdobywanie doświadczenia i techniki, które to pomogą nam na realizację coraz bardziej ambitnych celów.
 

Q: Jakie są rodzaje wspinaczki?

A: Wspinaczka jest bardzo zróżnicowanym sportem, każdy znajdzie coś dla siebie. Główne dyscypliny to: Wspinanie sportowe, Bouldering, Deep Water Solo, Wspinanie tradycyjne, Wspinanie wielowyciągowe, Wspinanie górskie, Wspinaczka hakowa, Taternictwo jaskiniowe, Drytooling, Wspinanie w lodzie, Alpinizm, Himalaizm. Szczegółowy opis w artykule.
 

Q: Co to jest styl i trudność przejścia?

A: Styl wspinaczki określa jak “czysto” pokonaliśmy drogę. Najbardziej honorne są OS i FL, czyli przejście w pierwszej próbie. RP to przejście bez odpadnięcia, ale z wcześniejszym patentowaniem drogi. Trudność to subiektywna ocena wysiłku oraz techniki potrzebnych do pokonania drogi. Na jurze najczęściej spotykamy skalę Kurtyki, a w Tatrach skalę UIAA. Wspinaczka hakowa, drytooling czy bouldering mają własne wyceny. Opis skali oraz tabela porównawcza w artykule.
 

Q: Ile kosztuje wspinanie?

A: Im bardziej specjalistyczną dziedzinę wspinaczki uprawiamy tym więcej. Sprzęt do wspinaczki sportowej powinien się domknąć w granicach 1200zł, ale na sam początek wystarczą buty i karnet na ściankę wspinaczkową, co nie jest dużym wydatkiem. Zwłaszcza sporty zimowe wymagające odpowiednich ubrań i sprzętu wymagają dużych inwestycji.


Pomoc techniczna

 

Kontakt techniczny | pomoc
Potwierdź email
Sending